WARZYWNIK - PRZYGOTOWANIA - RZECZ O NASIONACH

Czas wysiewu nasion  i  ich oznaczenia 
F1 - o co w tym chodzi?

W obrocie można spotkać wiele paczek nasion z oznaczeniem F1. 
Formuła 1 w świecie ogrodników? Po co jest to oznaczenie? 
Fot. MacGillivray (Flickr CC) 

Producenci nasion na ich opakowaniach podają szereg przydatnych informacji. Między innymi optymalny czas wysiewu do gruntu lub do inspektów (część kwiatów i warzyw można wysiać wiosną pierw w domu, do specjalnych lub mniej specjalistycznych, własnych inspektów). Ta informacja jest istotna i cieszę się za każdym razem, gdy pomimo mojego roztargnienia, okazuje się, że łapię się w 'widełkach czasowych' dla danego gatunku.
Są gatunki, które są bardziej wyrozumiałe, a nawet takie, gdzie wskazane jest by siew powtórzyć kilka razy co np. 2 tygodnie. Dotyczy to m.in. kwiatów maciejki, smagliczek i aksamitek.
Są rośliny - np. szpinak - gdzie należy trzymać się wytycznych. Szpinak jest roślina dnia krótkiego. Wiosną i jesienią można uprawiać go na liście z większym sukcesem. Uprawy letnie bywają różne bo szpinak szybko chce zakwitnąć, a wypuszczając kwiat osłabia jadane przez nas liście.

Zdarza się, że na opakowaniu podane są inne przydatne informacje - np. o organicznym porządku wysiewu nasion - to jest coś o czym pisałam we wcześniejszym poście. Są połączenia roślin które się 'lubią' i są też  zielone antypatie. Sympatie to np. marchewka z cebulą - nawzajem odstraszające sobie szkodniki. Sałata dobrze radzi sobie w towarzystwie buraka, por z pietruszką. Są też antypatie por z burakiem będzie rósł gorzej i częściej chorował. 

Warta zachowania jest informacja dotycząca tego, jak gęsto należy siać nasiona. Rośliny sadzone zbyt gęsto są podatne na choroby grzybowe.

No i finalnie coś co powinno być pierwsze - na opakowaniu nasion jest nazwa gatunku i odmiany. Czasami z adnotacją 'F1'. Co ona oznacza? Taka Formuła 1 w świecie roślin. Skąd takie motoryzacyjne porównanie? Otóż F1 nie jest porównaniem motoryzacyjnym :) jak zapewne czytający się domyślają. Ale słuszna jest intuicja, mówiąca, że dotyczy to jakości tych odmian i nasion. Oznaczenie F1 oznacza nasiona wysokiej jakości, charakteryzujące się cechami  i walorami, których - UWAGA - nie powtarzają rośliny potomne. Czyli kupując nasiona z literką F1 dostaniemy przykładowo wybitnie piękne marchewki. Ale nasiona pozyskane z tych marchwi - o ile uda się je pozyskać - nie będą powtarzały walorów pierwszych marchewek. To jest pewien zabieg korzystający z wiedzy o genetyce, ale nie jest to jeszcze żadna manipulacja genetyczna. Nasiona F1 są dostępne na rynku i wykorzystywane od wielu, wielu lat. Nim szeroko rozumiane GMO zdołało się pojawić w uprawach i na talerzach.

Komentarze

Popularne posty