Gwiazda betlejemska



Gwiazda po sezonie

fot. flicrt/cc//Kim Starr


To co jest u nas gwiazdą jednego sezonu w Meksyku i Gwatemali (skąd pochodzi) jest całkiem sporym krzewem.

Pozostając jednak w Polsce - gwiazda betlejemska/poinsecja/wilczomlecz piękny, często ma życie podobne do karpia. Możliwe, że udaje jej się zachować liście jeszcze po Świętach i wita z nami Nowy Rok. Po pewnym jednak czasie staje się już zupełnie nieatrakcyjna - pytanie jak z nią wtedy postąpić?
Po pierwsze - w okresie, gdy prezentuje sie jeszcze dobrze - spróbować zapewnić jej optymalne warunki.

Najdłużej trzyma się w pomieszczeniach o dużej wilgotności i niższej temperaturze 18-20 •C(tropikalne temperatury oraz sąsiadujący kaloryfer ją uśmiercają, ale równie źle działają na nią przeciągi). Roślinę można zasilać nawozem gdy kwitnie co 2 tygodnie. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że dostępne na rynku okazy są solidnie dokarmione przez producentów- pierwsze nawożenie można im zapewnić w drugiej połowie stycznia. Ta roślina zdecydowanie lubi częste podlewanie (podłoże umiarkowanie, lecz stale wilgotne).

I tu jest przepis na drugie życie poinsecji.

Gdy zacznie zamierać przyciąć - w rękawicach – bo jest trująca i wydziela biały, mleczny sok - do wysokości 10 cm i przenieść do ciemnego i chłodnego pomieszczenia. Urata liści i powolne zamieranie poinsecji jest procesem naturalnym - roślina przechodzi w stan spoczynku. W chłodnym (15°C) i ciemnym pomieszczeniu przetrzymać wilczomlecz przez 2 miesiące, później przesadzić i zacząć podlewać intensywniej. Młodą poinsecję ponownie przyciąć – dla lepszego rozkrzewienia.

Pod koniec września robić jej 14 godzinną noc. Pomaga to w wybarwieniu  barwnych listków. Uprawa gwiazdy betlejemskiej w doniczkach nie należy do łatwych. Nasze działania niekoniecznie zakończą sie efektem rodem z kwiaciarni, ale zawsze można próbować.




źródła: www.urzadzamy.pl
www.poradnikogrodniczy.pl
Agnieszka Sokołowska "Ogród w moim domu"

Komentarze

Popularne posty